Programy
Rada Pedagogiczna Przedszkola Miejskiego Nr 8 pracuje w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego - Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017r. (D.U. z 2017r. poz.356), wybrane programy wychowania przedszkolnego, przyjętą koncepcję, kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz roczny plan pracy.
Na rok szkolny 2022/2023 Rada Pedagogiczna PM 8 wybrała programy:
Dla grupy I "MALUCHY"- dzieci 3 - 4-letnie
Program wiodący: „Wokół przedszkola” Program wychowania przedszkolnego.
Autor: M. Kwaśniewska, J. Lendzion, W. Żaba-Żabińska
Wydawnictwo: MAC
Numer dopuszczenia: P.2/06/22
Dla grupy II i III - "ŚREDNIAKI" i "STARSZAKI" - dzieci 4 - 6-letnie
Program wiodący: „Program wychowania przedszkolnego"
Autor: W. Żaba-Żabińska, W. Majewska, R. Paździo
Wydawnictwo: MAC
Numer dopuszczenia: P.1/06/22
Program nauczania religii:
4 - 6-latki
"TAK dla Jezusa"
Autor: ks. dr K. Zegan, E. Kondrak, B. Nosek; konsultacja - ks. dr hab. J. Czerkawski
Wydawnictwo: Jedność
Numer dopuszczenia: P.3/08/21 AZ-0-01/20
Wszystkie programy znajdują się do wglądu u nauczycielek grup.
KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ MEN PAŃSTWA W ROKU SZKOLNYM 2022/2023: (z dnia 11 lipca 2022r.) - na wszystkich poziomach edukacji
1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiednich decyzji.
2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych - wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
3. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.
5. Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
6. Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami - wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
7. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
8. Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości".
9. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
- Minister Edukacji Narodowej
ZADANIA Z ROCZNEGO PLANU PRACY PRZEDSZKOLA NA 2022/2023
1. "Wiem, czuję i rozumiem" - kształtowanie u dzieci postawy szlachetności, patriotyzmu i zaangażowania społecznego oraz dbałości o zdrowie swoje i innych;
2. "Wszyscy dla Wszystkich?" - rozwijanie zainteresowań u dzieci w powiązaniu z wybranymi zawodami;
- Rada Pedagogiczna PM8