PROCEDURY

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR  8 W PABIANICACH

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (U. 2017 poz. 59)
2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (U. 2017 poz. 60)
3. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (U. 2008 nr 234 poz. 1570 z późn. zm)
4. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.)
5. Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69)
6. List Rzecznika Praw Dziecka z dnia 23.06.2010 r. ZEW/500/28-1/2010/MP
7. Statut Przedszkola nr 8 w Pabianicach

Cel główny:
Wprowadzenie procedur dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Przedszkolu nr 8 w Pabianicach, znajduje swoje uzasadnienie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką naszej placówki. W sytuacjach trudnych oraz zagrażających życiu, bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka nauczyciele i pozostały personel przedszkola są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami.
Rodzice/opiekunowie zobowiązani są znać i przestrzegać postanowień niniejszego dokumentu, co poświadczają własnym podpisem.

Sposób prezentacji procedur:
1. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń, na stronie www.
2. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur i zobowiązanie do ich respektowania.
3. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.

Dokonywanie zmian w procedurach
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia dzieci w przedszkolu może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Procedury wchodzą w życie z dniem 1.09.2022r.

W przypadku zaistnienia sytuacji szczególnych, które nie zostały uregulowane w treści procedury, nauczyciel, dyrektor lub inna osoba z personelu przedszkola podejmują wszelkie niezbędne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz zabezpieczenie odpowiedniego funkcjonowania placówki.

Spis procedur:

1.
Procedura dotycząca pobytu dziecka w przedszkolu i procedura odbioru dziecka z przedszkola.

2. Procedura postępowania w sytuacji przyprowadzenia dziecka z podejrzeniem choroby i chorego.

3. Procedura postępowania w przypadku, gdy rodzic spóźnia się lub dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola.

4. Procedura dotycząca przypadku odbierania dziecka z przedszkola przez rodziców w trakcie rozwodu, rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w wolnym związku.

5. Procedura postępowania w sytuacjach nagłych/wypadkach.

6. Procedura dotycząca przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że dziecko chce odebrać rodzic/opiekun prawny będący pod wpływem alkoholu/narkotyków lub zachowujący się agresywnie.

7. Procedura organizowania zajęć dodatkowych.

8. 9. Procedura organizacji wycieczek, wyjść i spacerów.

10. Procedura na placu zabaw.

11. Procedura dotycząca monitorowania osób wchodzących i opuszczających przedszkole.

12. Procedura postępowania w przypadku naruszenia ochrony danych osobowych.

13. Procedura zgłaszania inspektora ochrony danych do prezesa urzędu ochrony danych osobowych.

14. Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.